Warsztaty wizażu

Po co fotografom warsztaty wizażu…

Warsztaty wizażu, organizatorki: Joanna Biskupska Make Up  i Arallia Rodzinny Salon Urody Anity Świstak- Antonowicz, inicjatywa artystyczna “Migawka – łódzkie sesje zdjęciowe”, byłam tam.

No ale po cholerę fotografowi wiedza o tym, jak przypudrować nosek, albo po co kreska na powiece ? Jest sporo różnic w makijażu zwykłym i makijażu fotograficznym, mających niestety, albo i „stety„, kluczowe znaczenie dla finalnego efektu sesji zdjęciowej, tak więc krok po kroku zostały pokazane techniki i omówione zasady makijażu zdjęciowego:

– higiena i precyzja,
-przygotowanie skóry (nawilżenie, baza),
– dobór i aplikacja podkładu, korektora, rozświetlenie (zakrycie niedoskonałości),
– konturowanie twarzy,
– czystość w makijażu – metoda odwrotnego malowania,
– makijaż oka (blendowanie, rozcieranie),
– granice dobrego smaku i estetyka pracy.

Joanna i Anita zdradziły również sporo trików dotyczących pielęgnacji twarzy, a całość zwieńczona była pokazem fryzjerskim. Dziewczyny, było fantastycznie, serdeczne dzięki!!

I tak…… nie uczyni mnie ta wiedza wizażystką, bo wymaga to sporo nauki, ćwiczeń, no i talentu. Będę natomiast wiedziała jak zapobiec ewentualnym wpadkom make-upowym w trakcie sesji i czego mogę wymagać od współpracujących ze mną wizażystek. No i pewnie jeszcze lepiej będziemy się dogadywać, zwłaszcza podczas zdjęć, gdzie na rozmowy nie ma już czasu, bo wszystko powinno być dogadane przed, a na sesji pozostaje jedynie porozumienie bez słów.

A jaki jest ten idealny makijaż ? Ano taki, żeby nie wymagał ingerencji w Photoshopie. Bo jeśli musisz pomalować raz jeszcze swoją modelkę, ale w PS, to jaki był sens zatrudniania wizażysty ?

Jak więc powinna wyglądać taka współpraca, co możemy zrobić, żeby nasza wspólna praca była przyjemnością i pozwoliła na zadowalające, profesjonalne efekty ?

1. Jeśli jesteś początkującą wizażystką, dobrze poznaj różnice pomiędzy makijażem zwykłym, a fotograficznym- najprościej, zapisz się na jakiś kurs, albo warsztaty wizażu i dużo ćwicz.

2. Poznaj projekt/warunki sesji (również miejsce, stylizację modelki), w której masz wziąć udział, dowiedz się jaki ma być efekt końcowy i co jest celem sesji.

3. Poznaj specyfikę pracy fotografa, co preferuje, a czego nie lubi.

4. Dowiedz się jakie światło zostanie użyte i poprawnie interpretuj jego barwę.

5. Dowiedz się kto będzie obecny przy sesji- musisz dobrze współpracować z całym zespołem.

6. Jeśli czegoś nie jesteś pewna, pytaj fotografa.

7. Jeśli uważasz, że coś, co wiąże się z make-up, nie pasuje, jest złe, powiedz o tym koniecznie. Pamiętaj jednak, wykonując pracę dla kogoś, że to ty masz dostosować się do czyjejś wizji, nie odwrotnie. No i ty fotografie pamiętaj mimo wszystko, że nie jesteś Bogiem na sesji i to nie ty masz wiedzę i doświadczenie w zakresie wizażu ;)

8. Nie uciekaj, jak Kopciuszek przed północą. Bądź obecna do końca sesji, bo może trzeba będzie coś zmienić, poprawić, chyba, że osoba odpowiedzialna za zdjęcia zdecyduje inaczej.

9. Bądź punktualna. Przyjedź odpowiednio wcześniej, tak, żebyś zdążyła zrobić make-up, zanim rozpoczną się zdjęcia.

10. Przygotuj się na to, że warunki pracy mogą być czasem cholernie trudne- brak światła, ciasnota, a czasem brak wszystkiego.

11. Zachowaj porządek na swoim stanowisku pracy, zwracaj uwagę na rozstawiony sprzęt fotograficzny, wijące się kable, kubki z kawą na parapecie, itp.. ;)

12. Nie przejmuj się jak coś nie wyjdzie – obróć w żart, improwizuj, szybciutko popraw- bądź profesjonalistką. Zły humor i panika, to najgorsze, co może być, a wszyscy jesteśmy tylko ludźmi.
To wszystko, co przychodzi mi do głowy. Jeśli nie ma tu czegoś, co według was jest ważne, proszę o dopisywanie w komentarzach.

Światła zatem i wspaniałych pomysłów !

Tymczasem, zobaczcie jak było :)

Share Button